054-4552788

יצירת קשר
...טוען...

רומן גולוב גלובליזציה ומדינת ישראל

 גלובליזציה ומדינת ישראל:
השפעות גלובליזציה על משק ישראלי:
תהליך הגלובליזציה והשתלבותה של ישראל בו החלו עם ההחלטה על חשיפה הדרגתית של המשק ליבוא מארצות תבל בשנת 1990.זאת בעקבות הסכמי הסחר עם אירופה ובהמשך עם ארה"ב ועם מדינות EFTA. הסכמי זכיינות למכירה אלה אפשרו לישראל פריצה לשוקי חוץ, ללא מחסומים.הליברליזציה במטבע חוץ, שהנהיג בנק ישראל לאחר חתימה על הסכמים לעיל , הגדילה את האמון במשק הישראלי ומשכה השקעות זרות במפעלים ובמניות של חברות הנסחרות בבורסה, ת"א. מצד שני , במהלך שני העשורים האחרונים, ובייחוד בעשור האחרון, ישראל נקטה צעדים משמעותיים בהגדלת הנתח שלה בסחר העולמי. כמחצית מן הייצור התעשייתי מופנה לייצוא: נפח הייצוא גדל פי ארבע מאז שנת 1985 (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה 2005). הודות לטכנולוגיות הישראליות המתקדמות וליתרונה המדעי, ישראל היא אחד מן המדינות הלא-אירופיות היחידות הנהנות מהסכמים רב צדדיים עם איחוד האירופי. הסכמים אלה כוללים תוכניות מדעיות, תוכניות תעשייתיות, ותבניות מחקר ופיתוח שונות.

בית חכם לפתיחת המשק ליבוא פגעה במפעלים מסוימים . אולם מאידך , מונופולים מקומיים הוכרחו להוריד מחירים – עובדה שהקנתה יתרונות לצרכנים ישראלים.
ענף ההיי-טק הישראלי , המבוסס על כוח אדם איכותי בקנה מידה עולמי, יכול היה לפרוס כנפיים בזכות נגישות למרכזי התעשייה ושיווק בעולם כולו , ובפרט בארה"ב. ענף תעשיית ההיי-טק מהווה מגנט מרכזי להשקעות חוץ בישראל. התרחבותה המרשימה של תעשייה זו לוותה בגידול בהשקעות חוץ בישראל מ-537 מיליון דולר בשנת 1992 ליותר מ- 5.3 מיליארד דולרבנשת 2004.חברות היי-טק בינלאומיות המובילות בתחומן כגון: י.ב.מ., מוטורולה,אינטל ואחרות נכנסו בהתלהבות גדולה להקמת מתקני מחקר ופיתוח, או מתקני ייצור בישראל.חברות אלה נמשכות לישראל עקב כוח עבודה המיומן ביותר שבה, כמו גם התמריצים הכספיים שמעניקה הממשלה.
אולם תהליך החשיפה ההדרגתי של המשק היה אמור להיות מלווה בהסבה מקצועית ובהכשרה מתאימה שהבטיחה המדינה למגזר עובדים בלתי מקצועיים. לצערנו דבר לא נעשה. כתוצאה מכך:עובדים אלו נפלטו ממקום עבודתם , סגירת מפעלים, פיטורי עובדים מיותרים,וארגון מחדש היו לסימני ההיכר של מגזר זה. יצרנים פיתחו מוצרים, טכנולוגיות מודרניות ודרכי ייצור מתוחכמים יותר, כמו כן התרכזו בנישות ספציפיות. חברות רבות העבירו את ייצורן לארצות אחרות באסיה, שבהן עלויות העבודה הן נמוכות הרבה יותר מאשר בארץ.
כך נפגע גם כוח מיקוח של קבוצות העובדים הבלתי מקצועיים והבלתי מיומנים. מקומות עבודה פנויים בבניין ובחקלאות לא התאימו לעובדים לעיל, ועובדים זרים גויסו בהיקף דומה למספר המובטלים.מול האבטלה של עובדים בלתי מקצועיים גדל הביקוש לעובדים משכילים. גידול זה נובע מן השינויים הטכנולוגיים שחלו בארץ, ובמיוחד התפתחות ההיי-טק.

כתבות

  • תהליך של בנית מותג הוא לא תהליך פשוט וקל, במיוחד בעולם האופנה. כיום, ישנם עשרות ואפילו מאות מותגי אפנה אשר כל אחד מהם מתאפיין בסגנון ייחודי אך יחד עם זאת ניתן למצוא מותגי אפנה בעלי קו עיצוב דומה. לכן, כיום לפתוח מותג אפנה זה לא פשוט ועד למיצוב המותג בצורה טובה בשוק יכולים לחלוף שנים רבות. לכן, אם אתם מעצבי אפנה ורוצים לפתוח מותג אפנה גדול ומוביל, פורטל הזכיינות של ישראל עומד כאן לרשותכם.
  • כיום ניתן לראות כיצד חנויות בגדים מככבות בתחום הזכיינות וכיצד רבים מבינים כי בעזרת זכיינות הם יכולים לפתוח חנויות בגדים מצליחות יותר ובעלות פופולאריות גבוהה יותר בקלות רבה מאוד
  • כיום ישנו ביקוש רב מאוד לרכישה של זכיינות ולכן רשתות רבות לא מאפשרות לכל אחד לרכוש זכיינות של הרשת אלא מעבירות את המועמדים תהליך של סינון
  • אם יצא לכם לראות מודעות של עסקים למכירה ואם שואלים את עצמכם האם משתלם וכדאי לרכוש עסק שכזה, את התשובה לכך תוכלו למצוא במאמר הבא.
  • דקלה טל גורדון היא מעצבת חנויות האופנה המובילה בישראל.
כל הזכויות שמורות לקבוצת זכיינות ישראל - 2014